به نام هستی بخش زیبایی و زیبایِ هستی بخش

بیانیه هیات داوران بیست و یکمین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی - رضوان

یک چند ز کودکی به استاد شدیم- یک چند ز استادی خود شاد شدیم

پایان سخن شنو که ما را چه گذشت- چون آب بر آمدیم و چون باد شدیم

« نیشابور شهر قلمدانهای مرصع، شهر پایتخت استان ماد  و مکانی که استان ماد پایان می‌یابد و استان خراسان شروع می‌شود كه استانی است بسیار بزرگ.» لارنس لُكهارت مي گويد : « در سراسر خراسان شهری در سلامت هوا و پهناوری و پرعمارتی و تجارت و کثرت مسافر به پای نیشابور نمی‌رسد.»

خدا را شکر می کنیم و به حق نان و نمک متولیان فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور را به خاطر میزبانی این اتفاق بزرگ ، جشنواره بیست و یکم تئاتر استانی – رضوان سپاس می گوییم. از انجمن هنرهای نمایش استان و تمام شهرستانهای استان خراسان رضوی به پاس تلاششان در این حضور بی نظیر قدردانی می کنیم. بسیار خوشحالیم که شاهد اجراهای متعدد از شهرستانهای مختلف این آستان مقدس بودیم و امیدواریم با بالارفتن ارزش این گونه جشنواره ها، خود حضور در این جشنواره مهم باشد و نه جوایز و انتخاب. 

از همین جا سلام می فرستیم بر هشتمین دردانه شبستان ولایت و امامت ؛ و از ایشان مسئلت می طلبیم وساطت اهل نیکان روزگار در عرش الهی را .

تئاتر ایران امروز در عرصه های جهانی مدعی است و این دیگر یک شعار نیست. این نه که یک نوید که یک هشدار است. باید سخت تر از همیشه کار کنیم و این کار یک فعالیت گروهی است ، اما سنگینی اش بر دوش تک تک ماست که به گفته ی یغما:

خوردن نان ز شانه دگران

 

فخر بی جاست ای برادر جان

هیات داوران نکاتی در خصوص جشنواره و اجراهایی که بر صحنه نقش بست تقدیم حضور میکند.

1-   تماشاگران خوب تئاتر برگ های این درخت پهناور هنری هستند..آنها را پاس بداریم و قدر و قیمتشان را بدانیم. چه خوش سرود شاعر کدکن:

گر درختی از خزان بی برگ شد/ یا کرخت از صورت سرمای سخت/ هست امیدی که ابر فرودین/ برگ ها رویاندش از فر بخت/ بر درخت زنده بی برگی چه غم؟/ وای بر احوال برگ بی درخت

2-   از تقسیم جوایز همچون غنائم جنگی پرهیز شده است. باشد که تئاتر همچون طناب بندبازانی باشد که هر نا اهلی بر  رویش پا نگذارد.

3-   جوایز و کار های انتخاب شده الگوی مناسب تئاتر و یا علاقمندی کامل داوران نبوده و این انتخابها صرفا قیاسی و نسبی و بر اساس معیار کلان کارهای اجرا شده در این جشنواره است.

4-   برنامه ریزی و و استطاعت نیشابور با سه سالن و برنامه های آموزشی و تفریحی و اسکان هنرمندان قابل تعمق و پسندیده بود هر چند که برخی کمبودها به چشم آمد و برخی نیز در لحظاتی آزرده شدند اما با همه ی اینها شکر که سالی دیگر باز هم نگرش چشنواره ای منجر به روشن نگاه داشتن سالن های نمایش شد.

5-   تداوم آموزش های هنری و برگزاری کارگاههای آموزشی تئاتر از طرف داوران اصلی ترین دغدغه ارزیابی شد. بدیهی خواهد بود که مدیران فرهنگی امروز بیش از پیش به این مقوله بپردازند.

6-   برگزاری اجراهای عمومی آثار هنری و تداومشان و تاکید بر جداسازی نمایشهای شادی ساز و تئاتر های هنری، به تدریج موجب قوام فرهنگی و تثبیت جایگاه تئاتر علمی و پرورش تماشاگر فهیم خواهد بود. قطعاً این تأکید باعث رشد نگره های دراماتیک قومی و خطه ای نیز خواهد شد. به راستی رویکرد تئاتر به سمت آداب و رسوم که در این جشنواره با تمام کم و کاستی ها و ضعف ها بسیار دیده شد جای تبریک و شاد باش دارد.

7-   بدیهی است که در جهان فرهنگی ، پوشش زمینه های سخت افزاری همواره با پشتوانه های دولتی صورت می پذیرد. امیدواریم مدیران فرهنگی ما نیز در این خصوص از هیچ تلاشی مضایقه نکنند. فرزندان سالم نتیجه جامعه سالم است. جامعه ای رو به جلو حرکت خواهد کرد که از این شعار تبعیت کند: یکی برای همه و همه برای یکی. هنرمندان عزیز شانه به شانه ی مدیران بسیج شده و به رفع نواقص موجود بپردازند.

8-   جلب مشارکت های مادی از نهادهایی چون استانداری، قرمانداری و شهرداری برای ترقی فرهنگی.

پرواضح است که چنین امری نیز در بسیاری از کشورها سالهاست که پیاده می شود. تنها شرط لازم الاجرا در این امر واگذاری امور هنری به دست خود هنرمندان است. صد البته این مورد به معنای حذف مراتب اداری نیست.

9-   هیات داوران در این جشنواره مشکل اکثر اجراها را علاوه بر نقایص متن نمایشی ، نبود قدرت کافی و در گروههایی حتا ضعف در مسائل ابتدایی تئاتر در انتخاب متن نمایشی ارزیابی کرده و بر تقویت دانش از طریق مطالعه نمایشنامه های جهانی در کنار ادبیات غنی سرزمین مادری و تکنیک های تئاتر تأکید مجدد دارد.

10-                         کارگردانی به مفهوم دقیق کلمه در هیچ کاری دیده نشد. شناخت عناصر صحنه و هدایت بازیگر و بررسی نشانه ها و قراردادهای صحنه گی و ترکیب صحنه و فن ارتباط با طراحان فنی و هنری که نیاز به مطالعات وسیع در سایر حوزه ها دارد، از مهمترین وظایف کارگردانی است.

11-                       لزوم برخورد جدی با فنون بازیگری ، تمرین مداوم و خستگی ناپذیر از سوی علاقمندان به بازی که نیاز مبرم به کار کارگاهی و اختصاص سالن دارد، از سوی داوران توصیه می شود. به یاد داشته باشیم که آزمون و خطا های بسیار باید داشت تا به نتایج بهتر رسید. هیچ بازیگری هم توانایی رسیدن به خانه آخر را نخواهد داشت. هنر خانه ی آخر ندارد. ایمان به حرفه و امیدواری، تنها سلاحهای نامیرای بازیگران است. به ضرس قاطع هنوز تصنع که محصول نبود کنترل بازیگر بر روی قوای شخصی خود است در بازیگران کاملا مشهود بوده و برطرف شدن این نقیصه وابسته به تمرین های زیاد و پی در پی است.

12-                       طراحی صحنه در یک کار اجرایی مداوم در اثر اصلی ترین کشمکش و رویدادهای صحنه به وجود می آید. اگر به این نکته اساسی توجه کنیم ، متوجه خواهیم شد که طراحی صحنه نمی تواند بر اجرا تحمیل شود. در این صورت هر سه مولفه ی اصلی هر اجرا یعنی شخصیت، وضعیت و موقعیت در میان زندانی محبوس خواهد شد.

13-                       اولین مفهوم نور در صحنه، دیده شدن اجراست. ترفندهای نوری حتا با قبول تمام کمبودها در اکثر اجراها نه تنها کمکی به پیشرفت نشانه ها و انتقال مفاهیم نداشت، بلکه این امکان اولیه را نیز از تماشاگران سلب میکرد.

14-                       یکی از عناصری که بسیار می تواند به اجرای تئاتر کمک کند، گریم است. متاسفانه در اجراهایی که دیدیم این عنصر  به اکثر اجراها آسیب جدی رسانده بود.

15-                       صدا و موسیقی معمولا در ردیف عناصر کمکی است. بسیار دیده می شد اجراهایی، که به خاطر نبود مطالعه کافی در مورد محاسبه حجم صدا و موسیقی و یا چیدمان نسنجیده موسیقی های مختلف ، با مفهومهای متناقض منبعث از سرزمینهای متعدد هستی خویش را بر صحنه فنا کردند.

16-                       دست آخر نوبت به برنوشت یا همان بروشور است. طراحان محترم می بایست به دو شرط اطلاع رسانی کامل با ذکر نقش و قابل تکثیر بودن نگاه خاص و ویژه ای داشته باشند.

و در انتها ی این فراز فرهنگی:

- «به کجا چنین شتابان؟»
گَوَن از نسیم پرسید.
- «دل من گرفته زینجا،
هوس سفر نداری
زغبار این بیابان؟»
- «سفرت به خیر! اما، تو و دوستی، خدا را
چو از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی،
به شکوفه ها، به باران،
برسان سلام ما را.»

هیات داوران بیست و یکمین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی- رضوان

 

 

 آرا ونتايج  بیست و یکمین جشنواره تئاتر

 

 استان خراسان رضوی(رضوان) - نيشابور

  

1

 

در بخش پوستر و بروشور

منتخب

خانم مهسا غفوريان(مشهد)

نمايش بدون خداحافظي

2

در بخش موسيقي

منتخب

مهرداد لايزال(خواف)

نمايش زخم خار

3

در بخش طراحي لباس

منتخب

مهسا غفوريان(مشهد)

نمايش بدون خداحافظي

4

در بخش طراحي صحنه

دوم

سروش طاهري(مشهد)

نمايش سپنج و رنج

5

در بخش طراحي صحنه

اول

مصطفي حميد فر(سبزوار)

نمايش اژدهاك

6

در بخش بازيگري زن

سوم

مشتركا خانمها

ستايش رجايي نيا(مشهد)

الناز داريني(سبزوار)

نمايش بدون خداحافظي

نمايش روياي تفتيده

7

در بخش بازيگري  زن

دوم

مشتركا  خانمها

فرزانه سلحشور(مشهد)

سحر رضواني(مشهد)

نمايش  ملكه موريانه  ها

8

در بخش بازيگري زن

اول

نوشين نوروز راد(مشهد)

نمايش سپنج و رنج

9

در بخش بازيگري مرد

سوم

سعيد توكلي(مشهد)

نمايش ملكه موريانه ها

10

در بخش بازيگري مرد

دوم

سروش طاهري(مشهد)

نمايش سپنج و  رنج

11

در بخش بازيگري مرد

اول

حسين طاهري(مشهد)

نمايش  سپنج و  رنج

12

در بخش كارگرداني

سوم

فرزانه سلحشور(مشهد)

مهسا آبيز(مشهد)

ملكه موريانه ها

13

در بخش كارگرداني

دوم

مصطفي حميدي فر(سبزوار)

نمايش اژدهاك

14

در بخش كارگرداني

اول

سروش طاهري(مشهد)

نمايش سپنج و رنج

15

در بخش نمايشنامه نويسي

سوم

صحرا رمضانيان(مشهد)

ملكه موريانه ها

 

 

 

 

 

1

مهشيد سراج

بازيگر ويژه ( خردسال ) (سبزوار)

روياي تفتيده

2

دانيال ورزيد رودي

بازيگر ويژه ( خردسال )(خواف)

زخم خار

3

نمايش زخم خار

از گروه تآتر معراج ( خواف )

تقدير هيات داوران به دليل گرايش ،فرهنگ بومي

 

فرهنگ و ايثار

روياي تفتيده

سبزوار

ارزشهاي اسلامي

شايد شبي شوم

ترببت حيدريه

بومي و ملي

زخم خار

خواف

بومي و ملي

خال گردن

تربت جام

بومي و ملي

ابهريا

قوچان

ساطعه فخر – كاشمر بخاطر عفاف و حجاف

سحر رضواني – مشهد به خاطر عفاف و حجاب

بهاره چمبري – نيشابور  به خاطر عفاف و حجاب

نمايش سپنج و رنجو نمايش ملكه موريانه هابه جشنواره منطقه‌ای استان گلستان راه يافتند

 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

  امروز جمعه 29 مهر 90  آخرين روز اجراي بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی   ( رضوان) در نيشابور، نمایش های،"همه خواب، همه بیدار" به نويسندگي وکارگردانی امیر قربانی از تربت حيدريه در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و"زخم خار" به نويسندگي فرشيد تمري و  کارگردانی حکیم مشورتی از خواف در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت30/17 بعداز ظهر و"سپنج و رنج" به نويسندگي محمود استاد محمد و  کارگردانی سروش طاهری از مشهد در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه رفت.

و اختتاميه جشنواره فردا شنبه 30 مهرساعت 9 صبح در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور باحضور مسولين وهنرمندان استان وشهرستان نيشابور با معرفي برگزيدگان به كار خود پايان خواهد دادو در نهایت هم دو اثر برتر جشنواره به جشنواره منطقه‌ای استان گلستان راه می‌یابند .

*ورود براي عموم علاقمندان آزاد است*

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

ايستگاه آخر جشنواره تئاتر رضوان جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ 9:26

بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) در نيشابور با حضور پرشور مردم وهنرمندان  به ايستگاه آخر رسيد.

 مهدي صدقي سرپرست اداره هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی با اعلام  اين مطلب عنوان داشت: امروز جمعه 29 مهر 90  آخرين روز اجراي بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) در نيشابور، نمایش های،"همه خواب، همه بیدار" به نويسندگي وکارگردانی امیر قربانی از تربت حيدريه در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و"زخم خار" به نويسندگي فرشيد تمري و  کارگردانی حکیم مشورتی از خواف در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت30/17 بعداز ظهر و"سپنج و رنج" به نويسندگي محمود استاد محمد و  کارگردانی سروش طاهری از مشهد در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه خواهند رفت.

وي گفت: اختتاميه جشنواره در ساعت 9 صبح روز شنبه 30 مهر در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور باحضور مسولين وهنرمندان استان وشهرستان نيشابور با معرفي برگزيدگان به كار خود پايان خواهد داد.

مهدی صدقی با اشاره به حضور پررنگ گروه‌های شهرستانی در بیست و یکمین جشنواره تئاتر استانی «رضوان»، افزود: امسال با توجه به استقبال گروه‌های شهرستانی از جشنواره و کیفیت بالای نمایش‌های این گروه ها، تعداد نمایش های بخش مسابقه به 12 اثر ارتقا یافته و در نهایت هم دو اثر برتر جشنواره به جشنواره منطقه‌ای استان گلستان راه می‌یابند و پیش‌بینی شده چنانچه نمایش‌ها با کیفیت بالایی اجرا شوند، تعداد بیشتری به جشنواره تئاتر منطقه‌ای کشور فرستاده شوند.

وي از اعزام کارشناس هنرهای نمایشی به شهرستان‌های استان خراسان رضوی خبر داد و تصریح کرد: در صورتی که گروه‌های نمایشی شهرستانی آثاری با کیفیت مناسب ارائه کنند و يا نیازمند استفاده از نظرات کارشناسان هنرهای نمایشی استان باشند، اين اداره  آمادگي دارد با اعزام کارشناسان با تجربه حمایت‌های فنی را از گروه‌ها در شهرستانها بعمل آورد.

 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

سومين روز بيست ويكمين جشنواره استاني تاتر رضوان پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۰ 19:31

امروزپنجشنبه 28مهر 90 نمایش های، "ابهریا" به نويسندگي حامد امان پور قرايي وکارگردانی محمد بها گیر از قوچان در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و"رویای تفتیده" به نويسندگي حسين ابراهيمي  وکارگردانی مجید بهنامي فر از سبزوار در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت30/17 بعداز ظهر و " شاید شبی شوم و شفاف" به نويسندگي  ميلاد اكبرنژاد و کارگردانی محمد حسن زاده از تربت حیدریه در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه  رفت .

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) در نيشابور با حضور پرشور مردم وهنرمندان  وارد روز هاي سوم وچهارم مي شود.

محمود عباس نژاد رييس ستاد اجرايي بیست‌ويكمين جشنواره تئاتر استان خراسان رضوي  ( رضوان)با اعلام  اين مطلب عنوان داشت : امروزپنجشنبه 28مهر 90 نمایش های، "ابهریا" به نويسندگي حامد امان پور قرايي وکارگردانی محمد بها گیر از قوچان در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و"رویای تفتیده" به نويسندگي حسين ابراهيمي  وکارگردانی مجید بهنامي فر از سبزوار در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت30/17 بعداز ظهر و " شاید شبی شوم و شفاف" به نويسندگي  ميلاد اكبرنژاد و کارگردانی محمد حسن زاده از تربت حیدریه در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه خواهند رفت .

وي افزود:همچنين روز جمعه 29 مهر 90 نمایش های،"همه خواب، همه بیدار" به نويسندگي وکارگردانی امیر قربانی از تربت حيدريه در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و"زخم خار" به نويسندگي فرشيد تمري و  کارگردانی حکیم مشورتی از خواف در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت30/17 بعداز ظهر و"سپنج و رنج" به نويسندگي محمود استاد محمد و  کارگردانی سروش طاهری از مشهد در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه خواهند رفت كه محمودرضا رحیمی، محمدعلی لطفی‌مقدم و ایوب آقاخانی به عنوان داور حضور دارند. .

عباس نژاد عنوان داشت: اختتاميه جشنواره در ساعت 9 صبح روز شنبه 30 مهر در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور با معرفي برگزيدگان به كار خود پايان خواهد داد.

اين مقام مسوول ياد آور شد: برگزاری ورك شاپ نیز با حضور کارشناسان ملی تئاتر در جشنواره برگزارشد و این کارگاه‌ها جنبه آکادمیک مطلق نداشته و با ارائه سوالات از سوی حضار همراه بود همچنين هنرمندان شركت كننده در بیست‌ويكمين جشنواره تئاتر استان خراسان رضوي  ( رضوان) از اماكن تاريخي ،  سياحتي وزيارتي نيشابور از جمله آرامگاه حكيم عمر خيام. عطار نيشابوري، كمال الملك، شادياخ ،فضل بن شاذان، امامزادگان محمد محروق وابراهيم(ع) ، كاروانسراي عباسي، بازار تاريخي سرپوشيده و...بازديد كردند

رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور خاطرنشان كرد:طي دو روز برگزاري بیست‌ويكمين جشنواره تئاتر استان خراسان رضوي  ( رضوان) در نيشابور استقبال مردم وهنرمندان بيش از حد انتظار بود كه براي برخي اجراها صندلي سالن پر مي شد وجايي براي نشستن علاقمندان وجود نداشت.

وي تصريح كرد: تمام زحمتی که تئاتری‌ها می‌کشند برای تماشاگر است و بحث مخاطب از عناصر اصلی در تئاتر است و زمانی تئاتر می‌تواند مورد قبول باشد که بتواند با تماشاگر ارتباط برقرار کند و تئاتر باید به دل مردم راه پیدا کند كه در اين جشنواره در حد قابل قبولي شاهد آن بوده ايم .

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

دومين روز بيست ويكمين جشنواره استاني تاتر رضوان چهارشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۰ 20:19
 

 امروزچهار شنبه 27مهر 90 نمایش های،" پشت بام" به نويسندگي وحيد كيارسي وکارگردانی محمد ناصری از کاشمر در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و "اژدهاک" به نويسندگي بهرام بيضايي وکارگردانی مصطفی حمیدي فر از سبزوار در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت17 بعداز ظهر و "ملکه موریانه ها" به نويسندگي صحرا رمضانيان وکارگردانی مهسا آبیز و فرزانه سلحشور از مشهد در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه  رفت كه محمودرضا رحیمی، محمدعلی لطفی‌مقدم و ایوب آقاخانی به عنوان داور حضور داشتندوبرگزاری ورك شاپ نیز با حضور کارشناسان ملی تئاتر در جشنواره برگزارشد و این کارگاه‌ها جنبه آکادمیک مطلق نداشته و با ارائه سوالات از سوی حضار همراه بود همچنين هنرمندان شركت كننده در بیست‌ويكمين جشنواره تئاتر استان خراسان رضوي  ( رضوان)از اماكن تاريخي ،  سياحتي وزيارتي نيشابور از جمله آرامگاه حكيم عمر خيام. عطار نيشابوري، كمال الملك، فضل بن شاذان،  شادياخ ،امامزادگان محمد محروق وابراهيم (ع)، كاروانسراي عباسي، بازار تاريخي سرپوشيده و...بازديد كردند

 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

نمايش« تهران 1390 خورشيدي » به نويسندگي سلما سلامتي و كارگرداني هنرمند جوان نيشابوري محسن مسعودي فر در تالار اديب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور به روي صحنه رفت.

محمود عباس نژاد رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با اعلام مطلب فوق عنوان داشت : هنرمندان با ذوق و خوش قريحه ی تئاتر نيشابور تاكنون با تكيه بر فرهنگ و ادبيات غني  اين ديار توانسته اند آثاري در خورشان و فاخر را توليد و عرضه نمايندكه در جشنواره هاي مختلف درخشش داشته است تا گواه اين مدعا باشد كه هنر نيشابور در كشور داراي جايگاه و شأن والايي است و نمايش« تهران 1390 خورشيدي » نيز از اين آثار است كه همزمان با بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) به روي صحنه رفته است.

وي گفت : نمايش« تهران 1390 خورشيدي » توسط سلما سلامتي نوشته شده و محسن مسعودي فر هنرمند جوان تئاتر نيشابور كارگرداني كرده است و در اين نمايش بازيگران صاحب نام نيشابوري: علي جهان تيغ ، رضا ايزدي ، يلدا دهجوريان ، بهاره چمبري ، وحيد زروندي و يونس رضوي به ايفاي نقش پرداخته اند و فرامرز فضلي ، ناصر تفضلي ، عليرضا زرگرياني ، فاطمه حاجي آبادي ، مهري جوريان و محمد عراقي در مقام  آهنگ ساز ، موسيقي،  دكور،گريمورو نور همكاري دارند.

عباس نژاد به داستان اين نمايش اشاره كرد و گفت :دختر وپسري با هم ازدواج كرده اند كه پدر دختر با اين ازدواج مخالف است كه نتيجه آن درگير يهايي را بوجود مي آورد كه در نمايش خواهيد ديد.

وي تصريح كرد : نمايش« تهران 1390 خورشيدي » 26 مهر 90 همزمان با بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) در محل تالار اديب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور ويژه عموم  هنرمندان  ومردم فرهنگ و هنر دوست نيشابوري  به روي صحنه رفت.    

                         

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

جشنواره تئاتر استاني رضوان وارد دومين روز شد چهارشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۰ 7:4

بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) در نيشابور با حضور پرشور مردم وهنرمندان  وارد دومين روز شد.

غلامرضا سلامتي مسوول  كميته نظارت و هماهنگي بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان)  با اعلام اين مطلب اظهار داشت: امروزچهار شنبه 27مهر 90 نمایش های،" پشت بام" به نويسندگي وحيد كيارسي وکارگردانی محمد ناصری از کاشمر در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و "اژدهاک" به نويسندگي بهرام بيضايي وکارگردانی مصطفی حمیدي فر از سبزوار در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت17 بعداز ظهر و "ملکه موریانه ها" به نويسندگي صحرا رمضانيان وکارگردانی مهسا آبیز و فرزانه سلحشور از مشهد در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه خواهند رفت كه محمودرضا رحیمی، محمدعلی لطفی‌مقدم و ایوب آقاخانی به عنوان داور حضور دارند.

وی در خصوص نگاه موضوعی جشنواره امسال بيان داشت: جشنواره امسال بیشتر بر اجرای نمایش‌هایی با موضوعات بومی، ملی وارزش‌های دینی تاکید دارد و خوشبختانه حدود 70 درصد نمایش های راه یافته به بخش مسابقه نیز در همین موضوعات تولید شده‌اند.

سلامتي در خصوص برنامه‌های جانبی بیست و یکمین جشنواره تئاتر استانی «رضوان»، بیان کرد: برای جشنواره امسال برنامه‌های مختلفی از جمله برگزاری نشست های نقد و بررسی با حضور کارشناسان و اساتید تئاتر تهران و مشهد پیش‌بینی شده است.

وی افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی نیز با حضور کارشناسان ملی تئاتر در جشنواره امسال پیش بینی شده و در نظر داریم این کارگاه‌ها جنبه آکادمیک مطلق نداشته باشد و با ارائه سوالات از سوی حضار همراه باشد.

مسوول امور هنري اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور خاطرنشان کرد: در طول جشنواره امسال هر روز از ساعت 15:30 تا 20 سه نمایش اجرا می‌شود و جلسات نقد و بررسی نمایش‌ و کارگاه‌های تخصصی صبح روز بعد از ساعت 10 صبح آغاز می‌شود.

وي با اعلام اینکه تعدادی از شهرستان‌ها برای اولین بار در جشنواره تئاتر استانی حضور می‌یابند، تصريح کرد: نمایش‌های شهرستان‌هایی مانند خواف و تربت جام، برای اولین بار به بخش مسابقه جشنواره تئاتر استانی راه یافته که این موضوع نشان دهنده ارتقای کیفی نمایش‌ها در تمامی شهرستان‌های استان خراسان رضوی است.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

امروز سه شنبه 26 مهر 90 نمایش های"بدون خداحافظی" به نويسندگي نغمه ثميني و کارگردانی مرتضی فتاحی از مشهد در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و"خال گردن" به نويسندگي عباس جان فدا و کارگردانی علی شکری از تربت جام در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت17 بعداز ظهر و "تهران 1390 خورشیدی" به نويسندگي  سلما سلامتي وکارگردانی محسن مسعودی فر از نیشابور در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه  رفت كه محمودرضا رحیمی، محمدعلی لطفی‌مقدم و ایوب آقاخانی به عنوان داور حضور داشتند.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

دومين اجلاسيه بزرگداشت سرداران ، اميران و 2300شهيد شهرستان نيشابور همزمان باسالروز شهادت امام جواد"ع"  ودومين سالگرد سرلشکر پاسدار شهيد نورعلي شوشتري  برگزار مي شود.

سرهنگ پاسدار محسن قاجاريان فرمانده تيپ مستقل زرهي 21 امام رضا " ع"  وقائم مقام  ستاد كنگره بزرگداشت شهدا ي شهرستان نيشابور اظهار داشت:دومين اجلاسيه بزرگداشت سرداران، اميران و 2300شهيد شهرستان نيشابور همزمان باسالروز شهادت امام جواد"ع"  و دومين سالگرد شهيد شوشتري  در نيمه اول آبان سال جاري برگزار ميگردد وبار ديگر مردم خطه شهيد پرور شهرستان نيشابور ضمن ميثاق مجدد با آرمان هاوروح بلند شهدا ، نواي ملكوتي رهبر معظم انقلاب و ولي امر مسلمين جهان حضرت امام خامنه اي " مدظله العالي" كه فرمود: "ياد وخاطره شهدا هميشه بايد در فضاي جامعه زنده بماند" را لبيك گفته و با كار خدايي فضاي معنوي را بر اين شهر حاكم خواهند نمود.

وي گفت : دومين اجلاسيه كنگره بزرگداشت سرداران و اميران و 2300شهيد شهرستان و دومين سالگرد شهيد شوشتري همزمان با سالروز شهادت امام جواد"ع"  با حضور پرشور  مردم شهيد پرور نيشابوربرگزار خواهد شد.

قائم مقام  ستاد كنگره بزرگداشت شهدا ي نيشابور اظهارداشت : هدف از برگزاري همايش قدرداني از فداکاري ها و افتخارات شهيد بزرگوار سردار شهيد سرلشکر نورعلي شوشتري، شهداي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس شهرستان نيشابورو احياء فرهنگ ، آرمان ها و ارزش هاي مقدس نظام و شهداي گران قدر است كه همه اين ارزش‌ها به بركت خون پاك شهيدان والامقام به دست آمده و حفظ شده است.

 قاجاريان با اشاره به برگزاري نشست هاي مختلف با دست اندرکاران و نهادهاي ذي ربط بيان داشت: برنامه هاي مقدماتي تدارك ديده شده است از جمله: برگزاري مراسم شبي با قرآن 27 مهر90 توسط اداره آموزش وپرورش در مسجد محمدرسول اله ، برگزاري مراسم شبي با قرآن 2 آبان 90 توسط اداره اوقاف وامور خيريه  درهيات ابوالفضلي، برگزاري مراسم شب شعر وخاطره  3 آبان 90توسط اداره فرهنگ و ارشاداسلامي در فرهنگسراي سيمرغ ، شب خاطره و سخنراني 4آبان 90 توسط شوراي هيات ومجامع مذهبي درهيات ابوالفضلي مي باشد.

فرمانده تيپ مستقل زرهي 21 امام رضا " ع"   خاطر نشان كرد: براي اجراي اين برنامه با همكاري و همياري كليه مسوولين شهرستان خصوصا حمايت هاي معاون استاندار و فرماندار نيشابور،مدير محترم مجتمع فولاد و بنياد شهيدو امور ايثارگران، ستادي متشكل از 8كميته ودبيرخانه ستاد در محل بنياد شهيد و امورايثارگران تشكيل گرديده كه در حال فعاليت هستند.

قاجاريان اظهار اميدواري كرد: برگزاري با كيفيت اين يادواره، الگويي براي ساير شهرستان‌هاي خراسان رضوي و ديگرمناطق كشور باشد.

 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

جشنواره تئاتر استاني رضوان در نيشابور آغازشد سه شنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۰ 6:59

بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) با حضور بيش از يك صد هنرمند تاتر استان از امروز كار خودرا در نيشابور آغاز كرد.

محمود عباس نژاد رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با اعلام  اين مطلب عنوان داشت :  تئاتر مردمی‌ترین هنر در میان تمامی رشته‌های هنری است و به دلیل ایجاد ارتباط بلاواسطه با تماشاگران از تاثیرگذاری ویژه‌ای برخوردار است و برگزاری چنین رویداد مهمی در شهرستان نيشابور با هدف تمرکز زدایی از فعالیت‌ها و تقسیم عادلانه برنامه‌ها در سراسر استان است که مهمترین نتیجه آن بهره‌مندی عموم مردم و تقویت ظرفیت‌ها در شهرستان‌ها است..

 وي گفت:این رویداد مهم می‌تواند فرصت مغتنمی برای هنرمندان شهرستان نيشابورباشد تا بتوانند با استفاده از حضور هنرمندان مطرح نمایش و اساتید این رشته، موجبات رشد و تعالی هنر نمایش را فراهم کنند.

عباس نژاد يادآور شد:برگزاری این جشنواره در شهرنيشابور  از سوی دیگر شرایط جدیدی را برای سایر هنرمندان شرکت کننده در جشنواره که از سراسر استان آمده‌اند فراهم می‌‌کند تا با فرهنگ، هنر، آداب، رسوم و سنت‌های  ابرشهر تاريخي ايران " نيشابور"از نزدیک آشنا شوند.

رييس ستاد اجرايي بیست‌ويكمين جشنواره تئاتر استان خراسان رضوي  اذعان داشت:بهترین نمود حضور فعالانه گروه‌های نمایش شهرستانی است و بیش از 80 درصد نمایش‌ها از شهرستان‌های مختلف در این جشنواره حضور یافته‌اند.

وي خاطرنشان كرد:   امروز سه شنبه 26 مهر 90 نمایش های"بدون خداحافظی" به نويسندگي نغمه ثميني و کارگردانی مرتضی فتاحی از مشهد در محل فرهنگسراي وكيلي ساعت 30/15 بعداز ظهر و"خال گردن" به نويسندگي عباس جان فدا و کارگردانی علی شکری از تربت جام در محل فرهنگسراي سيمرغ ساعت17 بعداز ظهر و "تهران 1390 خورشیدی" به نويسندگي  سلما سلامتي وکارگردانی محسن مسعودی فر از نیشابور در محل تالار اديب  نيشابور ساعت20 بعداز ظهر به روي صحنه خواهند رفت كه محمودرضا رحیمی، محمدعلی لطفی‌مقدم و ایوب آقاخانی به عنوان داور حضور دارند.

عباس نژادتصريح كرد: این جشنواره با همكاري معاونت امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اداره هنرهای نمایشی خراسان رضوی ، کانون هنرمندان خراسان رضوي  ، انجمن هنرهاي نمايشي خراسان رضوي  ، معاونت استانداري و فرمانداري ، اداره فرهنگ وارشاد اسلامي ، شهرداري ،  اداره ميراث فرهنگي ، مديريت آموزش وپرورش  ، سازمان اتوبوس راني  و سازمان فضاي سبز نيشابور و با اهتمام  انجمن هنرهاي نمايشي نيشابور برگزار می شود.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

ازجيغ آباد تا يونيورسيتي بخنديد دوشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۰ 7:0

نمایش طنز "ازجيغ آباد تا يونيورسيتي "کاری از هنرمند جوان نيشابوري سهيل يزدان پناه  تا 30 مهر90در فرهنگسراي سيمرغ  به روی صحنه مي رود .     

 محمود عباس نژاد رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با اعلام مطلب فوق عنوان داشت : فعالیت تآتر در سطح شهر نیشابور توسط هنرمندان پر تلاش این عرصه در مجموعه انجمن هنرهاي نمایش و گروههای وابسته  با مساعي شوراي نظارت برنمايش به صورت نهادینه در آمده است و در طول سال تآتر با موضوعات مختلف مذهبی ، اجتماعی ، خانوادگی ،  طنز،کودک و نوجوان و ... به روی صحنه می رود که اقبال خوبی را توسط مردم فرهنگ و هنر دوست نیشابور به همراه داشته و دارد و در این رهگذر پرداختن به مضامین طنز اجتماعي كه همه اقشار جامعه را مخاطب خود قرار می دهد می تواند اوقات شاد ومفرح را براي همگان  به وجود آورد .

وي گفت :نمایش طنز " ازجيغ آباد تا يونيورسيتي " با لهجه شيرين نيشابوري  طراحی گردیده است كه نویسندگی وکارگرداني آن را سهيل يزدان پناه کارگردان جوان و خوش آتيه تآترطنزعهده دار مي باشد .

وی بیان داشت : در این نمایش طنز كه با لهجه شيرين نيشابوري اجرا مي گردد بازیگران خوش ذوق نیشابوری : احمد زرگراني ، سيدوحيد قدمگاهي ، حجت اكبري ، جلال گداخته ، سهيل  يزدان پناه ، مهسا  محمديان  وفهيمه علي آبادي به ایفای نقش پرداخته و دانیال خسرو نژاد ،سمانه قنبري و فرامرز فضلي به عنوان موسیقی، منشي صحنه و صدابردار با این کار همکاری دارند.

عباس نژاد به موضوع این نمایش اشاره کرد و خاطر نشان ساخت : این نمایش به تغيير هويت اشخاص در اثر تفاوت محيط اجتماعي  مي پردازد وهمچنين نوعي نگاه منتقدانه در قالب طنز به پولي شدن مراكز آموزش عالي وتاثيرات فرهنگي روابط در محيط هاي دانشگاه نسبت  به ورود افراد تازه وارد  كه دچار سردرگمي هويتي مي شوند دارد.

وی تصریح کرد :  نمایش طنز " ازجيغ آباد تا يونيورسيتي " تا 30 مهر 90 هر روز صبح ویژه مدارس و بعد از ظهر ازساعت 30/18 الي 30/20 ویژه عموم و خانواده ها در فرهنگسراي سيمرغ  نیشابور به روی صحنه مي رود .

 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

 

همزمان با روز پيوند اولياء و مربيان  نمايشگاه نقاشي «كودكان سرزمين هنر» آثار كودكان هنرمند نيشابوري در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور گشايش يافت.

غلامرضا سلامتي مسوول امور هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق افزود: در راستاي تشويق هنرمندان به خصوص كودكان هنرمند نيشابوري كه توانسته اند مقام هاي ارزنده اي در جشنواره هاي هنري در سطح بين المللي ، ملي و استاني كسب نمايند و با معرفي اين نخبگان كوچك شهرستان نيشابور و ارايه آثار ايشان همزمان با روز پيوند اولياء و مربيان و بمناسبت روز جهاني كودك  با همكاري معاونت پرورشي آموزش وپرورش ، شهرداري و مركز پيش دبستاني رسالت نيشابور، نمايشگاه نقاشي « كودكان سرزمين هنر » در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور برپا گرديده است.

وي اظهار داشت: نمايشگاه نقاشي « كودكان سرزمين هنر » شامل  120  اثر نقاشي از 43 هنرمند كودك  نقاش نيشابوري زير 12سال است كه زير نظر استاد خويش(( علي محسني  )) در كارگاه نقاشي كودكان سرزمين هنر آموزش ديده اند.

سلامتي گفت: موضوع نقاشي اين هنرمندان برداشتي ذهني از عناصر محيط و اطراف زندگي  است كه در رشد و پيشرفت كودكان مؤثر مي باشد و با تكنيك مداد رنگي ، مداد طراحي ، پاستل ، آبرنگ ، گواش و كلاژ رنگ آميزي گرديده است.

وي به هدف از بر پايي اين نمايشگاه اشاره و خاطرنشان ساخت: آشنايي هر چه بيشتر كودكان با تكنيك ها ، قواعد و روش هاي هنري كه منجر به موفقيت آنها در مراحل مختلف هنري، درسي و اخلاقي ايشان شده و باعث درك و يادگيري قوانين طبيعت و چگونگي به تصوير در آوردن سوژه هاي انتخاب شده با نگرش كودكان ايراني است.

سلامتي تصريح كرد: نمايشگاه نقاشي « كودكان سرزمين هنر » از 24 لغايت 28 مهر90  از ساعت 9 الي 12صبح و 16  الي 20  بعدازظهر در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور ويژه عموم علاقمندان داير مي باشد.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

جدول برنامه اجراي نمايش هاي بيست ويكمين جشنواره تاتر خراسان رضوي (رضوان)

26 لغايت 30 مهر1390 – شهرستان نيشابور

ساعت ومكان اجرا

فرهنگسراي وكيلي نيشابور

ساعت 30/15 بعداز ظهر

فرهنگسراي سيمرغ نيشابور

ساعت17 بعداز ظهر

تالار اديب  نيشابور

ساعت20 بعداز ظهر

سه شنبه

26/7/90

"بدون خداحافظی" به نويسندگي نغمه ثميني و کارگردانی مرتضی فتاحی از مشهد

"خال گردن" به نويسندگي عباس جان فدا و کارگردانی علی شکری از

 تربت جام

نمایشهای ،"تهران 1390 خورشیدی" به نويسندگي  سلما سلامتي وکارگردانی محسن مسعودی فر از نیشابور

چهارشنبه

27/7/90

،" پشت بام" به نويسندگي وحيد كيارسي وکارگردانی محمد ناصری

 از کاشمر

"اژدهاک" به نويسندگي بهرام بيضايي وکارگردانی مصطفی حمیدي فر

 از سبزوار

"ملکه موریانه ها" به نويسندگي صحرا رمضانيان وکارگردانی مهسا آبیز و فرزانه سلحشور از مشهد

پنج شنبه

28/7/90

"ابهریا" به نويسندگي  حامد امان پور قرايي وکارگردانی محمد بها گیر

از قوچان

"رویای تفتیده" به نويسندگي حسين ابراهيمي  وکارگردانی مجید بهنامي فر

 از سبزوار

" شاید شبی شوم و شفاف" به نويسندگي  ميلاد اكبرنژاد و کارگردانی محمد حسن زاده از تربت حیدریه

جمعه

29/7/90

"همه خواب، همه بیدار" به نويسندگي وکارگردانی امیر قربانی

 از تربت حيدريه

"زخم خار" به نويسندگي فرشيد تمري و  کارگردانی حکیم مشورتی

از خواف

"سپنج و رنج" به نويسندگي محمود استاد محمد و  کارگردانی سروش طاهری

 از مشهد

 

    شنبه 30/7/90 ساعت 9 صبح مراسم اختتاميه در محل فرهنگسراي سيمرغ برگزار خواهد شد.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

نمايشگاه خوشنويسي « برآستان مهر »  برگزيده آثار جمعي از خوشنويسان  انجمن خوشنويسان شعبه نيشابور در محل نگارخانه كمال الملك اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور بر پا شد.

 حميد رضا آتشي مسوول مجتمع هاي هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: نيشابور مهد تمدن و فرهنگ و هنر است كه در طول تاريخ مردان بزرگي را از اين ديار تقديم جامعه بشري كرده است كه آثار و تفكر ايشان باعث مانايي و جاودانگي شده است و هنوز هم خلف صالح ايشان هستند كه در رشته هاي مختلف هنري و فرهنگي باعث افتخار ايران و ايرانيان هستند و در اين رهگذر همزمان با هفته پيوند اولياء و مربيان نمايشگاه خوشنويسي « برآستان مهر » با  اهتمام انجمن خوشنويسان شعبه نيشابور بر پا گرديد.

وي گفت: در نمايشگاه خوشنويسي « برآستان مهر » 35 اثر برگزيده جمعي از خوشنويسان نيشابور ، ازجمله : ابوالقاسم دانشجو ، علي دربهشتي ، مجيد شايان ، علي دهباشيان ، مجيد سكندري مقدم، عليرضا منفردي ، حميد رضا قائمي ، رضا رضواني ، سعيدجهانشيري ، سيد حسن حسيني ، اسماعيل فرزادي نيا، اكرم خاني ، شهناز فارسي ، مريم درودي ، عاطفه جويني پور وليلا سليماني  بصورت نستعليق در ابعاد  40*30  تا  70* 150  در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

آتشي افزود: در اين نمايشگاه آثار خوشنويسي نستعليق در قالب هاي سياه مشتق، قطعه، چليپا ،كتابت ، ثلث و برگرفته از احاديث وروايات ائمه اطهار "ع" و اشعار بزرگان ادب پارسي همچون خيام، عطار، حافظ، سعدي، مولوي و نظامي به رشته تحرير در آمده است كه تذهيب اين آثار را هنرمند تذهيب كاران  نيشابوري عباس همراه ، سيمين حيدري و اعظم خاني انجام داده اند.

وي تصريح كرد: نمايشگاه خوشنويسي « برآستان مهر » از 23  لغايت 28 مهر 90 هر روز 9 الي12 صبح و  17  الي  20 بعدازظهر در محل نگارخانه كمال الملك اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور در معرض ديد عموم علاقمندان قرار دارد.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

نيشابور ميزبان بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی( رضوان) با حضور بيش از يك صد هنرمند تاتر استان از 26 لغايت 30 مهر 90 شد.

غلامرضا سلامتي مسوول امورهنري اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور با اعلام اين مطلب  اظهار داشت: از آنجا كه شهرستان نيشابور داراي سابقه فراوان در برگزاري با شكوه جشنواره ها و همايش هاي مختلف و بخصوص در بخش هنرهاي نمايشي تجربه برگزاري هفت دوره  موفق جشنواره تاتر بانوان ( مهر ورزان ) را داراست و بيشترين امكانات وسالن هاي نمايشي مجهز را در سطح شهرستان هاي استان دارد ، با پيگيري هاي شهرستان وموافقت استان امسال  نيشابور ميزبان بيست ويكمين جشنواره تئاتر خراسان رضوی ( رضوان ) شد.

 وي گفت :   نمایش های"بدون خداحافظی" به نويسندگي نغمه ثميني و کارگردانی مرتضی فتاحی از مشهد ،" پشت بام" به نويسندگي وحيد كيارسي وکارگردانی محمد ناصری از کاشمر، "ابهریا" به نويسندگي  حامد امان پور قرايي وکارگردانی محمد بها گیر از قوچان،"همه خواب، همه بیدار" به نويسندگي وکارگردانی امیر قربانی از تربت حيدريه  از 26 لغايت 29 مهر 90  هر روزاز ساعت 30/15 بعداز ظهر در محل فرهنگسراي وكيلي نيشابور به روي صحنه خواهند رفت.

سلامتي خاطرنشان كرد:  نمایش های ، "خال گردن" به نويسندگي عباس جان فدا و کارگردانی علی شکری از تربت جام، "اژدهاک" به نويسندگي بهرام بيضايي وکارگردانی مصطفی حمیدي فر از سبزوار، "رویای تفتیده" به نويسندگي حسين ابراهيمي  وکارگردانی مجید بهنامي فر از سبزوار، "زخم خار" به نويسندگي فرشيد تمري و  کارگردانی حکیم مشورتی از خواف از 26 لغايت 29 مهر 90 از ساعت17 بعداز ظهر در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور به روي صحنه خواهند رفت.

مسوول امورهنري اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور ياد آورشد: نمایشهای ،"تهران 1390 خورشیدی" به نويسندگي  سلما سلامتي وکارگردانی محسن مسعودی فر از نیشابور ، "ملکه موریانه ها" به نويسندگي صحرا رمضانيان وکارگردانی مهسا آبیز و فرزانه سلحشور از مشهد ،" شاید شبی شوم و شفاف" به نويسندگي  ميلاد اكبرنژاد و کارگردانی محمد حسن زاده از تربت حیدریه و"سپنج و رنج" به نويسندگي محمود استاد محمد و  کارگردانی سروش طاهری از مشهد   از 26 لغايت 29 مهر 90 از ساعت20 بعداز ظهر در تالار اديب  نيشابور اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور به روي صحنه خواهند رفت و اختتاميه جشنواره در ساعت 9 صبح روز شنبه 30 مهر در محل فرهنگسراي سيمرغ نيشابور با معرفي برگزيدگان به كار خود پايان خواهد داد. .

وی عنوان کرد: شورای بازبینی جشنواره، متشکل از رضا حسینی، حمید رضا سهیلی، مهدی صدقی، علی حاتمی نژاد و کیوان صباغ بودند كه پس از بازبيني وداوري ، اسامی 12 نمایش راه یافته به جشنواره تئاتر استانی را اعلام كردند.

سلامتي تصريح كرد :این جشنواره با همكاري معاونت امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اداره هنرهای نمایشی خراسان رضوی ، کانون هنرمندان خراسان رضوي  ، انجمن هنرهاي نمايشي خراسان رضوي  ، معاونت استانداري و فرمانداري ، اداره فرهنگ وارشاد اسلامي ، شهرداري ،  اداره ميراث فرهنگي ، مديريت آموزش وپرورش  ، سازمان اتوبوس راني  و سازمان فضاي سبز نيشابور و با اهتمام  انجمن هنرهاي نمايشي نيشابور برگزار می شود.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

نمايشگاه چاپ دستي در نيشابور گشايش يافت. چهارشنبه بیستم مهر ۱۳۹۰ 6:57

 

همزمان با سالروز  ملي بزرگداشت حافظ  نمايشگاه چاپ دستي آثار جمعي از دانشجويان گرافيك دانشگاه علمي وكاربردي  در نگارخانه كمال الملك اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور گشايش يافت

 حميدرضا آتشي مسؤول نگارخانه كمال الملك اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: شهرستان نيشابور از ديرباز مهد هنرنگارگري ايران بوده است و وجود مقبره كمال الملك در اين شهر باعث شده است هنر نقاشي رشد فزاينده اي داشته باشد و اساتيد و هنرجويان برجسته نقاشي توانسته اند مقامهاي برتر ملي و بين المللي را از آن خود كنند.

وي گفت: نمايشگاه چاپ دستي مجموعه آثار (( نرگس سلطاني ، اليا چهارباغي ، مينا ابراهيمي ، سهيلا آشياني ، سميه عبدي ، رويا اقبال پور، الهه جلال آبادي ، علي تاجي شرق ، زهرا محموديه ، زهره نژادعطايي ، فاطمه شهرآبادي ، فريده يوسفي و حميده بيات )) دانشجويان گرافيك دانشگاه علمي وكاربردي نيشابور است كه  زير نظر استاد سيد رضا طالبي آموزش ديده اند ،  28 اثر را در ابعاد 70*50 در معرض ديد عموم قرار داده اند.

 آتشي در خصوص اين نمايشگاه افزود: در اين نمايشگاه طرح هاي گرافيكي با موضوع انسان و طبيعت بي جان كه با استفاده از  آب مركب و قلم فلزي به سبك رئاليسم وتكنيك چاپ لينولئوم و چاپ شيشه طراحي شده است.

وي به هدف از برپايي اين نمايشگاه اشاره كرد و عنوان داشت: برپايي نمايشگاه و ديدن زيبايي هنرگرافيك ايجاد اتكاء به نفس و احساس توانمندي همراه با رشد فكري را در مخاطب بوجود مي آورد و  باعث ارتقاء سطح كيفي چاپ دستي در نيشابور شده همچنين آثار مورد نقد و بررسي قرار خواهد گرفت.

آتشي تصريح كرد: نمايشگاه چاپ دستي از 19  لغايت 22  مهر90 از ساعت 9 الي 12 و 16 الي 20 بعدازظهر در محل نگارخانه كمال الملك اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور ويژه عموم علاقمندان داير مي باشد.

 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

نهمین جشنواره استانی شعر رضوی با برتري شاعران نيشابوري از مجموع دو هزار و 500 اثر رسیده  به كار خود پايان داد.

محمود عباس نژاد رييس اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق عنوان داشت: از مجموع دو هزار و 500 اثر رسیده به دبیرخانه شهرستان ها  و يك هزار و 200 اثر به دبیرخانه استانی جهت انتخاب اثر برتر واصل شدكه پس از داوری هشت اثر به عنوان برگزیده و یک اثر به عنوان شعر متفاوت نهمین جشنواره شعر رضوی انتخاب شد ند كه چهار نفر از ايشان شاعران نيشابوري بودند.

وي گفت : در آیین اختتامیه نهمین جشنواره استانی شعر رضوی که در تالار همایش های مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) پارك ملت مشهد برگزار شد محمدکاظم کاظمی،  به عنوان نماينده  هیات داوران  كه متشكل از مصطفي عليپور ، مصطفي محدثي خراساني،  محمدکاظم کاظمی ، علي اصغر داوري و طيبه ثابت بودند بیانیه را قرائت کرد و اسامی شاعران برگزیده را به شرح زیر اعلام كرد: خدابخش صفادل(نیشابور)، عفت خادمی(نیشابور)، نفیسه کاظمی زاده (نیشابور)وهم چنین از ایمان کرخی(نیشابور) به عنوان شاعر شعر متفاوت تقدیر به عمل آمد.

 عباس نژاد اظهار داشت :هم چنین در بخش دیگر مراسم از شاعر پیشکسوت استان خراسان رضوي ، حاج  غلامعلی عسگری شاعر آييني نیشابور،   تقدیر به عمل آمد.

 وي تصريح كرد:درآیین اختتامیه نهمین جشنواره استانی شعر رضوی که در تالار همایش های مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) با حضور دکتر محمود صلاحي  استاندار ، سيد جواد جعفري مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی وتني چند از مسولين كشوري و استاني  برگزار شد ، با اهداي لوح تقدير وجوايز نفيس از شاعران برگزيده تجليل به عمل آمد .

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

بیش از 12 هزار نیشابوری به سینما رفتند دوشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۰ 7:33

طی سه ماهه تابستان  سال  جاری  بیش از 12هزار نیشابوری به تنها سینمای این شهر رفتند و فیلم تماشا کردند .

  محمد علی عابدی  مسوول امور سینمایی وسمعی ، بصری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیشابور  با اعلام مطلب فوق افزود : شهر نیشابور دارای  یک باب  سینما  به  نام   ( شهر فیروزه )  است که دارای درجه یک مطلوب می باشد که بر اساس درجه بندی سینماهای کشور توسط وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی مشخص گردیده است و در بین شهرستانهای خراسان رضوی شمالی و جنوبی از وضعیت و کیفیت خوبی برخوردار می باشد و تاکنون سعی شده است فیلمهایی که در تهران و مشهد به اکران  در آمده نیز در اسرع وقت  وبطور همزمان در نیشابور به نمایش گذاشته شود.

وي گفت : طی سه ماهه تابستان  سال  1390  تعداد 12 هزار  650 نفرنیشابوری به تنها سینمای این شهر رفتند و فیلم تماشا کردند .

اين مقام مسوول اظهار داشت : در این مدت 10 فیلم ایرانی از قبیل : دختر شاه پريون ، مرهم ، فوتبالي ها ، جرم ، يكي از ما دو نفر ، ورود آقايان ممنوع، در شب عروسي ، قصه پريا ، شرط اول و آلزايمر در سینماشهر فیروزه  نیشابور  به اکران در آمده است که اقبال عمومی نیشابوریان هنر دوست رابه همراه داشته است .

عابدی تصریح کرد : امیدواریم با اقبال خوبی که شهروندان هنردوست نیشابوری از خود نشان می دهند شاهد رونق بهتر تنها سینمای این شهر فرهنگی باشیم.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

 همزمان با سالروز میلاد باسعادت امام رضا(ع) دهمین جشنواره و شانزدهمین هفته ی فیلم و عکس نیشابور با عنوان تجلی نور و رأفت با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

حسین محروقی سرپرست انجمن سینمای جوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور در آیین اختتامیه در تالار ادیب اين شهر اظهار داشت: امروز انجمن سینمای جوان نیشابور 21 سالگی خود را جشن گرفته و به جوان برومند تبدیل گردیده و در این مدت زحمات مسؤولین قبلی و هنرمندان در تمامی سال ها باعث رشد و بالندگی آن شده است و اقبال هنرمندان طی 16 سال هفته و فیلم و عکس وده سال جشنواره آن را به یکی از مهمترین رخدادهای فرهنگی و هنری شهرستان نیشابور تبدیل کرده است.

الهه عبداله آبادي دبير جشنواره عکس تجلي نور نیز در این مراسم گفت: این جشنواره با حضور خوب عکاسان روبرو گردیده است و شهريارتوكلي ، محمدمترجم زاده ، كيهان ولي نژاد به عنوان همکارانم با زحمات فراوان توانستند آثار را داوری و این نتایج بدست آمد: حميد رضا هلالي نفر اول بخش آزاد – سميرا قادري نفر دوم بخش آزاد – فرزانه فرح بخشي نفر سوم بخش آزاد- فرزاد باقر زاده تقدیر بخش آزاد- رضا معتمدي تقدیر بخش آزاد- فرزانه فرح بخشي عکس برگزیده رضوي ومحمد رضا چايفروش بخش عكس برگزيده مخاطبين را از آن خود کردند.

 حسین محروقی دبيرجشنواره  فیلم رافت نیز در این مراسم عنوان داشت: امیر طیبی ، كاوه قهرمان و شهرام مكري به عنوان همکاران من در این بخش با بررسی آثار  وداوری  فيلم هاي فیلمسازان جوان نیشابور به این نتایج دست یافتند: بهترین فیلم بخش ايثار وشهادت: در امتداد زندگي  ( محمد حسين مختاريه ) بخش آزاد : بهترین داستاني:آستين وسنگ ( محمد تراب بيگي  ) –  بهترین تجربي:موج مكزيكي ( ابوالفضل کاهانی)- بهترین انیمیشن: جادوي سياه ( مریم آمارلو)– بهترین مستند  مشتركا: مردي كنار فصل ها ( جواد نادري ) و حنا وخرما ( حجت معيني نسب )  -بهترین تجربه نخستین : خانه اي در اين نزديكي ( علي اكبر مژدي ) – بخش تصویر برداری: بهترین تصویربرداری: شانه هاي لخت زمين( علي رضا فيضي)– بهترین تدوین: آستين وسنگ (محمد تراب بيگي  و اعظم ذوالفقاري) تقدیر فیلمنامه:ساعت 5 ( سيد محمود موسوي )  - بخش بازيگري : رضا مظلوم (آستين وسنگ  ) و محمد هادي خراشادي (ساعت 5 )به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.

شایان ذکر است توسط محمود عباس نژاد رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور و جمعي از  مسوولين به کلیه نفرات برتر تندیس، لوح تقدیر و جوایز نقدی اهداء گردیدو همچنین در این مراسم  حامد صادقی خبرنگارخراسان ،رضا داروغه واحد مرکزی خبر صداو سیما ، احمد فيض بخش روزنامه فدس وحسن خواجويي هفته نامه فر سيمرغ  براي اطلاع رساني  مورد تجلیل قرار گرفتند.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

طي شش ماهه نخست سال 90 بیش از 35 هزار نفر از نمایشگاه های هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور بازدید کردند .

غلامرضا سلامتی مسوول امور هنری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور عنوان داشت: یکی از ارکان برنامه های مدون فرهنگی و هنری این اداره در دراز مدت برپایی نمایشگاه های مختلف هنری در نگارخانه کمال الملک نیشابور می باشد که با همکاری هنرمندان، انجمن های فرهنگی و هنری نیشابور و سایر شهرستانها این نمایشگاه ها در نیشابور برگزار گردیده است .

وی افزود : از ابتدای سال جاری تاکنون 35 هزارو 660 نفر از نمایشگاه های هنری ما که به طور میانگین هر هفته یک بار برگزار گردیده است دیدن نموده اند.

سلامتی اظهار داشت : طی 6 ماهه نخست سال جاری 18 نمایشگاه در نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور در زمینه نقاشی ، عکس ، خوشنویسی ، سفال ، لباس و صنایع دستی برگزار گردیده که ما از تمامی هنرمندان خواستار شرکت و عرضه آثار هنری خود در این نمایشگاه ها می باشیم .

وی تصریح کرد : هنرمندان ما با ارائه آثار هنری خویش در نمایشگاه ها آثار خود را مورد نقد و بررسی قرار داده و مردم فرهنگ دوست به خصوص جوانان نیشابوری را با هنر خویش آشنا نموده و آنها را تشویق به فراگیری کارهای هنری مي كنند.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

نمایشگاه  عکس " تجلی نور " همزمان با  بزرگداشت دهه کرامت از 9 لغایت 14 مهر90 در نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور برپا شد .

حسين محروقي سرپرست انجمن سينماي جوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور فوق افزود: ما به میمنت میلاد مسعود امام رضا (ع) و پاسداشت دهه کرامت و در راستای کشف و شکوفایی استعدادها و خلاقیت های تصویری تمامی هنرمندان عزیز به خصوص جوانان که دل به دریچه دوربین شان سپرده و سعی دارند ناب ترین تصاویر را با چشم شیشه ای دوربین هایشان ثبت کنند و با عنایت به اقبال عمومی در برگزاری جشنواره ها و هفته های فیلم و عکس در سالیان گذشته امسال نیز به اهتمام اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن سینمای جوان نیشابور این جشنواره برگزار می گردد.

وی گفت : در بخش عکس تعداد396 قطعه از 50 عکاس به دبيرخانه جشنواره عكس " تجلي نور" رسیده است که در بخش آزاد 243  اثر ودر بخش رضوي  153  اثركه توسط شهريارتوكلي ، محمدمترجم زاده ، كيهان ولي نژاد داوری صورت پذیرفته و 25 قطعه عکس انتخابی از 9لغایت 14مهر90 در نگارخانه کمال الملک در معرض دید عموم قرار گرفت.

سرپرست انجمن سينماي جوان اظهار داشت :در این نمایشگاه آثار : سيد محمود موسوي، سميرا لطفي ،   تکتم استیلایی، سميرا قادري ، رضامعتمدي، نجمه ميبدي ، محمدرضا چايفروش ، مهدي دشتي ، امين جعفر پور ، فرزانه فرح بخش،  حمید رضا هلالی، فرزاد با قرزاده،  علیرضا فیضی ، مهديه  كاهاني،  ناهيدشفيعي  وجوادنادري به علاقمندان ارايه گرديده است.

وي  خاطر نشان کرد: هدف از برپایی این نمایشگاه در معرض دید گذاشتن توانمندی ها و هنر جوانان این دیار است ، تا هم کاراین هنرمندان در بوته نقد و بررسی قرار گیرد و هم دیگر جوانان به این هنر علاقمند شده و به آن روی آورند .

محروقي تصریح کرد : امروز رشته عکاسی در نیشابور هنرجویان زیادی را به خود اختصاص داده و دانش آموزان پس از طی دوره راهنمایی می توانند برای ادامه تحصیل به این رشته روی آورند .

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

 

نمايش "دومين مشت" به نويسندگي و کارگرداني  هنر مند جوان تاتراداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور"علي بيگدلي " به جشنواره سراسري تاتر مقاومت تهران راه يافت

موسي نوكاريزي مسوول بسيج هنرمندان نيشابور و فيروزه با اعلام مطلب فوق عنوان داشت: هنرمندان با ذوق و خوش قريحه ی تئاتر نيشابور ، با تكيه بر فرهنگ و ادبيات غني  اين ديار توانسته اند آثاري در خورشان و فاخر را توليد و عرضه نمايندكه در جشنواره هاي مختلف درخشش داشته و گواه اين مدعا  مي باشد كه هنر نيشابور در كشور داراي جايگاه و شأن والايي است. نمايش "دومين مشت " نيز برداشت و نگاهی نو به عرصه دفاع مقدس است به نويسندگي و کارگرداني  هنر مند جوان تاتر نيشابور" علي بيگدلي "  كه به جشنواره سراسري تاتر مقاومت تهران راه يافت است .

وی گفت : از كل كشور حدود 700 اثر به دبيرخانه  اين جشنواره  ارسال گرديده  كه  از اين ميان70 اثر  به جشنواره راه يافته كه  نمايش "دومين مشت" به نويسندگي و کارگرداني  هنر مند جوان علي بيگدلي  از جمله نمايش هاي پذيرفته شده است و در حال حاضر  با حضور 16 هنرمند تاتر نيشابور در حال آماده سازي است.

مسوول بسيج هنرمندان به موضوع این نمایش پرداخته و عنوان داشت :  اين نمايش  با صحنه اي عظيم و قالب داستاني نو ، به روايت گوشه هايي از هشت سال دفاع مقدس وتاثير آن بر افراد مختلف پرداخته است.

نوكاريزي تصريح كرد : نمايش« دومين مشت » اوايل آبان 90 در تهرا ن همزمان با سيزدهمين جشنواره سراسري تاتر مقاومت به روي صحنه خواهد رفت.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

 

بسمه تعالي

پيام  مديركل فرهنگ وارشاد اسلامي خراسان

 رضوي ودبير جشنواره بين المللي امام رضا (ع )

بمناسبت آغاز  جشن هاي دهه كرامت

 خراسان رضوي در نيشابور

 

صلي الله عليك يا علي ابن موسي الرضا (ع )

 

             گلعذاري ز گلستان جهان ما را بس

                                                                                  زين چمن سايه آن سرو روان ما را بس

 

           آن هنگام كه روشناي غافله معرفت رضوي از مدينه تا مرو ، شبهاي تاريك هر كوي و برزن را روشن و فروزان ساخت ، نيشابور ، زيباترين خاطره ها را از عبور كاروان امام رضا (ع) بر صفحه تاريخ اين مرز و بوم نگاشت به خصوص با جريان تاريخي ذكر حديث قدسي سلسله الذهب ازبيان مبارك مولا و حضور سبز و  با طراوت كاتبان و قلمدانهاي مرصع نشان براي ثبت اين حديث شريف ومردمي كه دل به درياي معرفتش سپردند ، شيريني اين خاطره مضاعف مي شود، در پاسداشت از جريان هدايتگر فرهنگ رضوي ،در سراسر ايران اسلامي در فاصله دو ميلاد معظم حضرت فاطمه معصومه (س ) و حضرت علي بن موسي الرضا (ع) به عنوان دهه كرامت ، جشنهاي مردمي برپاست و نيشابور به عنوان يكي از نقاط عطف اين رويداد عظيم در خور سپاس و تقدير است .

          درهمين مجال از اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شهرستان و دبيرخانه جشنهاي رضوي كه در شهرستان ادب خيز نيشابور، با همت و عزم عالي درخشيده است و شور و شادماني مردم را در ظرف معرفت و بصيرت رضوي نهاده است و از امام جمعه معزز نيشابور و فرماندار محترم و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و علما و فرزانگان و ساير مسوولين اجرايي كه زمينه ساز اين رويداد بوده اند قدرداني مي نمايم .

 

سيد جواد جعفري

دبير جشنواره بين المللي امام رضا (ع )

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

همزمان با ايام اله دهه كرامت جشنواره شعررضوي نيشابور با حضور پرشور مردم و مسولين فرهنگ دوست اين شهر با معرفي برگزيدگان در تالاراديب اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور  به كار خود پايان داد.

سيدجلال هاشمي معاون استاندار و فرماندار نيشابوردر آيين اختتاميه اين جشنواره اظهار داشت: انقلاب شكوهمند اسلامي ايران باعث تحولات بنيادين در حوزه ادبيات گرديد كه ادبيات رضوي با آن متولد شد كه دو اصل را با خود به وجود آورد 1) هدف :كه رساندن پيام ائمه اطهار "ع" بويژه ولي نعمت ما خراساني ها حضرت امام رضا" ع" با زبان هنر به تمام ايرانيان و جهانيان بود و  2) پيام: كه وقايع، اخبار و مفاهيم والاي دوران زندگاني و پس  از شهادت ائمه اطهار "ع" را با زبان شعر در تاريخ به ثبت رساند.

وي گفت:  شاعران ومردم نيشابور در شعر وادب بي نظيرند وبرپايي چنين نشست ها وجلسات باشكوه  و مستمري در كمتر شهري اتفاق مي افتد ومن خرسندم كه در ميان شما هستم.

هاشمي يادآور شد: ادبيات رضوي نياز به  چاپ كتب تحقيقي و پژوهشي فراوان دارد كه در اين عرصه هنوز تا ايده آل ها ي لازم فاصله داريم.

زهرا باقري دبير نهمين جشنواره شعررضوي نيز اعلام كرد: اين جشنواره با اقبال بي نظير شاعران مواجه گرديد كه112  اثر از 63  شاعر شهرهاي مشهد- نيشابور و شهرهاي اقماری به دست ما رسيد كه پس از داوري توسط مرتضي آخرتي ، ايمان كرخي و قاسم رضا دوست در دو بخش مناسبتي و آزاد 16 نفر شاعر برتر انتخاب گرديدند.

وي افزود: در بخش مناسبتي هشت شاعر برگزيده عبارتنداز: مريم عمارلو،  عباس باقريه ، مهتاب يغما،  الهام ديداريان، نفيسه كاظم زاده، سيد كمال موسوي ،عفت خادمي و  معصومه سادات شاكري  ودر بخش آزاد هشت شاعر برگزيده عبارتنداز: ساجده دولت آبادي ، مهديه ابوصالحي ، سيد حسن سلامت ، پريساگاراژيان ، فرشته خانلقي، مليحه سادات قاضي ، زهراشرفي و حوا احمدي نسب انتخاب گرديدند.

شايان ذكر است در اين مراسم كه با حضور پرشور شاعران، مردم ، سيدجلال هاشمي معاون استاندار و فرماندار  ، سيد سعيد سرابي معاون فرهنگي ارشاد اسلامي خراسان رضوي ،  حميد صمدي مسوول اداره شعر وادب  استان، جوادگنجعلي دبيرنهمين جشنواره استاني شعر رضوي وجمعي از مسوولين همراه بود شاعران برگزيده به شعر خواني پرداخته و با اهداي لوح تقدير و هديه از برگزيدگان تجليل گرديد. 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

 هر کس خودش را با ما بداند و خدا را اطاعت نکند از ما نیست¯ سفینة البحار 2/ ص 98

 هر کس وظایف خود را نسبت به مؤمنان انجام دهد خداوند و فرشتگان به او مباهات می  کنند خ مستدرک الوسائل/ ج 2/ ص413

هیچ خویشتنداریی سودمندتر از دوری  از حرام و پرهیز از آزار مؤمنان نیست¯ فقه الرضا علیه السلام / ص 356

قرآن ریسمان محکم الهی ورشته استوار و مطمئن او در میان بندگان است¯ بحارالأنوار/ج 17/ص210

قرآن، سخن خدا است از مرز آن مگذرید و هدایت و سعادت را در غیر آن نجویید که گمراه خواهید شد¯ بحارالأنوار/ج2/ص30

هر کس نمی تواند کفاره ی گناهانش را بپردازد، بر محمد و آل محمد بسیار صلوات فرستد زیرا صلوات گناهانش را کاملا از بین می برد¯ عیون اخبارالرضا علیه السلام / ج1/ص294   

 امام مونسی دلسوز، پدری مهربان و برادری همدل است¯ مسند الامام الرضا علیه السلام / ج 1/ ص 69

هر گاه برای شما پیش آمد سختی روی داد از ما کمک و یاری بجوئید¯ مستدرک‏الوسائل/ج5/ص229  

امام راهنمای در مهلکه هاست و هر آنکه از او جدا شود هلاک گردد¯ الکافی/ج1/ص198

هر که از نفس خویش حساب کشد سود می برد و هر که غفلت ورزد زیان می بیند¯ بحار الانوار/  ج 75، ص 352

در شگفتم که چگونه کسی که دنیا را آزموده و تغییرات آن را به چشم خود دیده باز دل به دنیا  می بندد¯ بحار الانوار/ج 75/ص450

گناهان کوچک،زمینه ی گناهان بزرگ است. هر که در گناه کوچک از خدا نترسد در گناه بزرگ هم از خدا نخواهد ترسید¯ عیون اخبار الرضا علیه السلام /ج 2/ ص 180

خسیس را آسایشی و حسود را لذتی نیست¯ تحف العقول/ ص450

از حرص و حسد بپرهیزید زیرا این دو  امتهای گذشته را نابود کرده است¯ بحار الانوار/ 75/ 346

 تند روی شکوه مؤمن را از بین می برد¯ خصال صدوق/ ص 9

ادب نتیجه تحمل سختی است، هر که سختی  را تحمل کند به ادب دست یابد¯ اصول کافی 1/ ص 24

فرومایه کسی است که  چیزهایی دارد که باعث غفلت او از یاد خدا می شود¯ مستدرک‏الوسائل/ج 13/ص 269 

ای مردم تقوا را درباره ی نعمت های الهی را رعایت کنید و نعمت ها را به گناه و معصیت از خود مرانید¯  عیون اخبار الرضا علیه السلام / ج2/ ص 169

مؤمن هر گاه خشمگین شود، خشمش او را از مسیر حق منحرف نمی سازد¯  بحار الانوار/ج75/ص352

در برابر قدرتمندان محتاط، در برابر دوستان فروتن، در برابر دشمنان مراقب و در برابر مردمان گشاده رو باش¯ بحارالأنوار/ج71/ ص167

 قناعت همنشین کرامت و سربلندی است ¯ بحارالأنوار/ج 75 /ص 349

زبان خود را نگهدار عزیز می شوی¯  اصول کافی/ ج 2/ ص 113

   آنکه خودرأی باشد خود را به هلاکت افکنده است¯  عیون اخبار الرضا علیه السلام ، ج 2، ص 54    

دست نیاز به سوی دیگران بردن کلید فقر و تنگدستی است¯ بحار الانوار/  ج 93، ص 157

هر که کار زشت دیگران را بر ملا کند خوار می گردد و هر که آنرا بپوشاند خدایش می آمرزد¯   میزان الحکمة، ج 2، ص 988

   روزی کم را اندک نشمارید که از روزی فراوان محروم می شوید¯      بحار الانوار/ 75/ 347

    انسان برای معیشت چاره ای جز تلاش ندارد، پس سعی و تلاش را رها مکن¯ وسائل الشیعة، ج 12، ص 18            

مؤمن کسی است که چون نیکی کند شاد گردد و چون بدی کند استغفار نماید¯ عیون اخبار الرضا علیه السلام / ج 2/ ص 4

هر که قدر خویش بشناسد نابود نخواهد شد¯   بحارالأنوار/ ج72/ص66

تدبیر قبل از عمل، تو را از پشیمانی در امان می دارد¯     عیون اخبارالرضا علیه السلام /ج2/ ص 54کافی/ج2/ ص113                  

     همانا یاد مرگ برترین عبادت است¯       بحارالأنوار/ج 75 /ص 347             

   از بد اخلاقی بپرهیزید زیرا بد اخلاق بدون تردید در آتش است¯   عیون اخبار الرضا علیه السلام / ج 1/ 34    

  از مشاجره با مردم بپرهیزید زیرا مشاجره عیوب نهفته را آشکار می سازد و عزت را از بین می برد¯ مسند الامام الرضا علیه السلام / ج 1/ 274

هر که از کاری راضی باشد مثل کسی است که آنرا انجام داده است¯     عیون اخبار الرضا علیه السلام / ج 1/ ص 273

   دانش  گنجینه ای دربسته و کلید آن سؤال است¯         عیون اخبار الرضا علیه السلام / ج 2/ ص 28          

    هر که صله رحم نکند تقوای الهی را رعایت نکرده است¯   عیون اخبار الرضا علیه السلام / ج2/ ص 234     .

   همانا از نشانه های دین شناسی ،بردباری و دانش و سکوت است¯      الکافی/ج2/ ص 113

     بنده باید جز از گناهانش نترسد و جز به خدا امید نبندد¯    عیون اخبار الرضا علیه السلام /ج 2/ ص 44                                           

   عبادت، بسیاری روزه و نماز نیست و همانا عبادت، اندیشه زیاد نمودن در امر خداست¯    تحف العقول/ص442

     سکوت دری از درهای حکمت است¯   الکافی/ج2/ ص 112

گرد آورنده :

سيد باقر ميرعلمدار

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

دعوت نامه چهارشنبه ششم مهر ۱۳۹۰ 7:43

 

( قناعت همنشين كرامت و سربلندي است . ) حضرت امام رضا (ع )

فرهيخته گرامي:

 

           با تقديم سلام و احترام حضور جنابعالي و همراهان ارجمند كه در راه تعالي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بي وقفه در تلاش مي باشيد، بدينوسيله از حضرتعالي كه دل در گروه خاندان عصمت و طهارت (ع) داشته و افتخار خادمي آستان ملك پاسبان حضرت ثامن الحجج علي ابن موسي الرضا (ع) را داريد دعوت به عمل مي آيددر مراسم افتتاحيه جشن هاي دهه كرامت خراسان رضوي كه به ميزباني ديار سلسله الذهب ( نيشابور ) برگزار مي گردد حضور بهم رسانيد . حضور سبزتان مزيدامتنان خواهد بود .

 

پنج شنبه 7 مهر 90 ساعت 9 صبح

تالار اديب اداره فرهنگ وارشاداسلامي  نيشابور

 

محمود عباس نژاد

رييس اداره فرهنگ وارشاد اسلامي

و دبير بزرگداشت دهه كرامت شهرستان نيشابور

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

اعتباری بالغ بر پنجاه میلیون ریال تجهیزات به کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان های نیشابور و فیروزه اختصاص یافت

حجت الاسلا م هادی حسین آبادی مسئوول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با اعلام  این مطلب اظهار داشت:در راستای توسعه و تجهیز کانون های فرهنگی و هنری مساجدخراسان رضوی اعتباری بالغ بر یکصد و شصت میلیون  تومان جهت خرید تجهیزات اداری ،کتابخانه اي و سمعی و بصری به 28 شهرستان خراسان رضوی ، اختصاص یافته است که از این رقم بالغ بر پنجاه میلیون ریال به کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان های نیشابور و فیروزه تعلق گرفته است.

وی گفت:از این اعتبار، مبلغ 400/726/34 ریال تجهیزات خريداري و به کانون های(مکتب الصادق،مالک اشتر،شهدای هلالی،فواد المهدی،بهار،انقلاب،شهید ملک زاده و سبحان)شهرستان نیشابورو اعتباری معادل400/938/15 ریال بابت تجهیزات به کانون های(شهدای شوری،اندیشه،شهید دستغیب،شهدای معتمدیه وشهدای شورگشت)شهرستان فیروزه اختصاص یافته است.

حسین آبادی خاطر نشان کرد:این تجهیزات شامل: رایانه،چاپگر،دوربین عکاسی،نمابر،میز رایانه،قفسه کتاب،میز مطالعه، صندلی،دستگاه فتوکپی،دوربین فیلمبرداری،و کمد بایگانی میباشد.

وی تصریح کرد:ما امیدواریم در آینده نزدیک شاهد اختصاص تجهیزات و اعتبارات بیشتری به کانون ها فرهنگی و هنری مساجد شهرستان نیشابور باشیم . 

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

س 1213: آيا خريد و نگهدارى و استفاده از دستگاه گيرنده برنامه‏هاى تلويزيونى از ماهواره جايز است؟ و اگر دستگاه گيرنده مجانى به دست انسان برسد چه حکمى دارد؟

ج: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از اين جهت که صرفاً وسيله‏اى براى دريافت برنامه‏هاى تلويزيونى است که هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد. لذا خريد و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جايز است. ولى چون اين وسيله براى کسى که آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‏هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لکن اگر قانونى در اين مورد وجود داشته باشد بايد مراعات گردد.

س 1214: آيا خريد و فروش دستگاه دريافت‏کننده کانالهاى ماهواره‏اى براى گرفتن کانالهاى ماهواره‏اى جمهورى اسلامى براى کسى که در خارج از جمهورى اسلامى زندگى مى‏کند، جايز است؟

ج: دستگاه مذکور هرچند از آلات مشترکى است که قابليت استفاده حلال را دارد ولى چون غالباً از آن بهره‏بردارى حرام مى‏شود و علاوه بر اين بهره‏گيرى از آن در خانه مفاسد ديگرى را هم در بر دارد، بنا بر اين خريد و استفاده از آن در خانه جايز نيست، مگر براى کسى که اطمينان دارد از آن بهره‏بردارى حرام نمى‏کند و نصب آن در خانه نيز مفسده ديگرى را دربرندارد.

س 1215: اگر آنتن ماهواره‏اى علاوه بر دريافت کانالهاى جمهورى اسلامى، اخبار و بعضى از برنامه‏هاى مفيد کشورهاى عربى و خليج فارس و همه کانالهاى غربى و فاسد را دريافت کند چه حکمى دارد؟

ج: معيار جواز استفاده از اين دستگاه براى گرفتن برنامه‏هاى کانالهاى تلويزيونى، همان است که قبلاً گذشت بدون اينکه بين کانالهاى غربى و غير آن تفاوتى وجود داشته باشد.

س 1216: استفاده از آنتن ماهواره‏اى براى آگاهى از برنامه‏هاى علمى يا قرآنى و مانند آن که از طريق ماهواره توسط دولتهاى غربى يا کشورهاى مجاور خليج فارس و غير آنها پخش مى‏شوند چه حکمى دارد؟

ج: استفاده از اين دستگاه براى ديدن و شنيدن برنامه‏هاى علمى يا قرآنى و مانند آن، هرچند فى‏نفسه مانعى ندارد، ولى به دليل اين که برنامه‏هايى که از طريق ماهواره توسط دولتهاى غربى و بيشتر کشورهاى همسايه پخش مى‏شوند، غالباً در بردارنده آموزش افکار گمراه‏کننده و تحريف حقايق و همچنين برنامه‏هاى لهو و فساد هستند و حتّى مشاهده برنامه‏هاى علمى يا قرآن ازطريق آنها موجب وقوع در فساد و ارتکاب حرام مى‏گردد، بنا بر اين شرعاً استفاده از آنتن‏هاى مذکور براى ديدن آن برنامه‏ها حرام است مگر آنکه برنامه‏هاى مفيد علمى يا قرآنى محض باشند و مشاهده آنها مستلزم هيچ فساد يا ابتلا به عمل حرامى نباشد، البته اگر قانونى باشد بايد مراعات شود.

س 1217: شغل ما تعمير دستگاههاى گيرنده برنامه‏هاى راديو و تلويزيونى است، در اين اواخر مراجعات زيادى براى نصب قطعات و تعمير آنتن‏هاى ماهواره‏اى صورت مى‏گيرد، تکليف ما در اين‌باره چيست؟ خريد و فروش قطعات آنها چه حکمى دارد؟

ج: اگر از اين دستگاه براى امور حرام استفاده شود که غالباً همينطور است و يا شما علم داشته باشيد به اينکه کسى که قصد تهيه آنتن ماهواره‏اى را دارد، براى امور حرام از آن استفاده مى‏کند، خريد و فروش و نصب قطعات و راه‏اندازى و تعمير و فروش قطعات آن جايز نيست.

 به نقل از

http://farsi.khamenei.ir

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |

 

 به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس  ودهه كرامت نمايشگاه نقاشي «  نگاهي نو» آثار هنرمند نیشابوری ((حسين فخريان)) در محل نگارخانه کمال الملك نيشابور بر پا شد.

حميد رضا آتشي مسوول مجتمع هاي فرهنگي وهنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: شهرستان نيشابور از ديرباز مهد هنرنگارگري و پژوهش ايران بوده است و هنر نقاشي رشد فزاينده اي  در این شهر هنر پرور داشته باشد و اساتيد و هنرجويان برجسته نقاشي توانسته اند مقامهاي برتر ملي و بين المللي را از آن خود كنند و ما باعنایت به قرار گرفتن  در هفته بزرگداشت دفاع مقدس  و دهه كرامت نسبت به برگزاری این نمایشگاه اقدام نمودیم .

وي گفت: نمايشگاه نقاشي « نگاهي نو » آثار هنرمند نیشابوری(( حسين فخريان)) كه شامل25 اثر رنگ روغن ،   آكرليك ، آبرنگ برروي فابريانا و ماكت ، گواش ، سياه قلم   با موضوع مذهبي ، مينياتور و آزاد در ابعاد 30*20 تا100*100 سانتيمتر در معرض ديد عموم قرار دارد.

آتشي خاطر نشان كرد: اين اولین نمایشگاه انفرادی هنرمند نیشابوری((حسين فخريان))  است که با سبك هاي  رئاليسم  ، اكسپرسيونيسم و سو رئاليسم وزحمات طاقت فرسای چندین  ماهه آثار خود را ارائه نموده است.

 اين مقام مسوول به هدف از اين نمايشگاه اشاره كرد و گفت: اين نمايشگاه با هدف ترويج هنر نقاشي در بين جامعه هنري و ارايه برخي رويدادهاي تاريخي و مذهبي و تفكرات نقاش با نگاهي متفاوت و جديد به نمايش در آمده ودر بعضي از آثار تلفيقي از چند تكنيك به چشم مي خورد.

وي تصريح كرد: نمايشگاه نقاشي « نگاهي نو » از   3  لغايت  7 مهر 90همه روزه از ساعت  9  الي 12 صبح و 5  الي 8 بعدازظهر در محل نگارخانه كمال الملك اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور بر پا مي باشدو در معرض ديد عموم قرار دارد.

نوشته شده توسط سيد باقر مير علمدار  | لینک ثابت |